Takmer dodnes sa svet motoristov rozdeľuje najmä v jednej otázke. Zvoliť hliníkový typ diskov alebo plechový? Ale viacerí už zrejme vieme, prinajmenšom tušíme, kto ťahá za kratší povraz a kto tu naopak zostáva čoraz jasnejším favoritom https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/.

kolo z hliníku

Aj napriek tomu by však bolo správne zamerať sa na túto tému rozsiahlejšie a skúsiť tieto dve voľby porovnať, respektíve danú tému rozobrať o niečo viac a neposkytnúť odpoveď len jednou vetou. Pozrime sa tak na niekoľko rokov vzad, kedy boli rozdiely ešte o niečo výraznejšie. Ten rozdiel bol nielen v dostupnosti tovaru, ale aj v používanej oceli. Dnes sú však už výrobou a dispozíciou hmotnostne ľahšej ocele vzájomné kvality a rozdiely predsalen vyrovnanejšie. Aj napriek tomu je však v danej kategórii víťazom hliník, ktorý má aj naďalej oproti oceľovému konkurentovi nižšiu hmotnosť, čo v nejednom prípade zapríčiňuje voľbu viacerých motoristov. Hliníkový typ diskov sa tak stáva stále populárnejším variantom, ale podstatných dôvodov k tomuto faktu je ešte samozrejme viac. Pod výber diskov sa totiž podpisujú aj iné faktory, napríklad vizuálna stránka a dizajn.

ferrari

  • Vráťme sa však ešte k faktoru jazdy, akým je hmotnosť diskov. Z pohľadu dneška si zoberme reálny príklad, kedy auto disponuje 7 kg hliníkovým diskom a rozdiel, ak by disponovalo oceľovým diskom ťažším takmer o 1,3 kg. Takýto hmotnostný rozdiel stačí k tomu, aby sa podpísal pod znížené zaťaženie neodpružených častí až o 5,2 kg, čo bude mať v prípade ľahších hliníkových diskov za následok menšie opotrebovávanie častí vozidla.
  • Zamerajme sa ale aj na ďalšiu spomenutú stránku, akou je tá vizuálna, respektíve dizajn. Tu nie je tajomstvom, že ak si motorista zakladá na viditeľnej stránke svojho vozidla, jeho pozornosti neuniknú ani disky, kedy samozrejme kupujú tú modernejšiu alternatívu, čiže štýlové a elegantné disky z hliníku.