Barcelona by sa hneď mohla premenovať na Gaudiho mesto.
Antonio Gaudi sa narodil v roku 1852 neďaleko Barcelóny. Tu ale prežil celý svoj tvorivý život od roku 1868 , keď tu začal študovať až do svojej tragickej smrti v roku 1926. Neviem či je pravdou, ale hovorí sa , že ho zrazila električka. Paradoxom je , že to bola vraj jediná, ktorá v tom čase Barcelonou premávala. Osud chcel, aby to bolo pri jeho najznámejšej stavbe- Sagrada Familia- Svätá rodina.

katedrála

  • Katedrála svätej rodiny-

 majestátne sa týčiaca na námestí a večne obklopená lešením. Predstavte si, že ešte vždy sa iba dokončuje- nie opravuje, ako by si niekto veru mohol myslieť. Jej stavba je realizovaná vraj zo zbierok veriacich. Čudné, že pri takom množstve veriacich, ktorí sa údajne k viere hlásia, je peňazí asi málo. Inak si neviem predstaviť, prečo ešte za tie roky nie je dokončená. Nič to ale na veci nemení, že už teraz je prenádherná.

  • Casa Batlló-

Nádherná stavba. Nemusíte mať veľkú predstavivosť , aby ste na krásne bohato tvarovaných balkónových výčnelkoch uvideli lebky rýb, v stĺpoch kosti a na streche šupiny rýb- alebo strašného rozprávkového draka. Hneď sa Vám vynorí rozprávkový príbeh o hrdinovi, ktorý zabije draka. Niečo také úžasné ste ešte veru nevideli. Budete tam stáť s otvorenou pusou a neveriacky pozerať na to, ako môže stavba vyzerať. Aká môže byť architektúra úžasná. Keď si predstavíte, že to bol len vraj obyčajný dom postavený pre textilného magnáta- budete prekvapení a nadšení zároveň z toho „domu kostí“, ako sa mu tiež niekedy hovorí.

věž

  • Casa Milá-

Ďalšia z architektonicky úžasných stavieb. Je tvorená kameňom a strecha pripomína rozbúrenú morskú hladinu . celá stavba je kombináciou kameňa a železa. Ale opäť nič tu nie je obyčajné- všetko je ako v príbehu, či rozprávke. Komíny sú v tvare bojovníkov .Niečo úžasné a veľkolepé!
Nebudem ďalej pokračovať. Poďte sa pozrieť do Barcelony. Ktorá sa vo mne navždy bude spájať práve s pánom Gaudim.