Psík bol dávnou súčasťou človeka a jeho vernosť sa mu naozaj vyplatila. Poslušný pes bol vždy veľmi vďačným kamarátom, pomocníkom v núdzi a hlavne strážcom. Dnes máme psov rôzne vycvičených – ich vlastnosti určujeme najmä podľa ich rasy a génov po rodičoch.

ohař

Slepecký pes je musí už od šteňaťa podstúpiť špeciálny výcvik zameraný na pomoc pre slepých ľudí. Dokáže im pomôcť v mnohých smeroch, ako je napríklad pohyb vonku, pomoc v domácnosti alebo prinesenie ovládača od televízie. človek by sa až divil, koľko sa pes dokáže naučiť. A to nie je všetko – okrem slepoty alebo hlucho-nemých je mnoho chorôb ľudí, pri ktorých im ich domáci miláčikovia pomôžu a dostane sa im veľkej podpory. Na pomoc ľuďom je väčšinou cvičený labrador alebo retríver, známe plemená pre ich nekonečnú lásku, empatiu a intelekt.

Nemecký ovčiak pomáha ľuďom v úplne inom smere – je to strážca dobrých ľudí. Už od mala tiež prechádza neúprosným výcvikom zameraným na stopovanie drog a iných omamných alebo nežiaducich látok, vyhľadanie osoby (napríklad pri zavalení snežnou lavínou) alebo útok na „zlých ľudí“ vykonávajúcich nejaký druh trestnej činnosti. Niekedy sa ich výcvik môže zdať hrubý a neprimeraný pre živého tvora – ale aj naučiť ho doma necikať a nekakať vyžaduje pár tvrdých lekcií.

pes

Psy sú jedinečným ochrancom a priateľom po celý ich život. Dávajú nám lásku akú možno po celý život azda nenájdeme, odpustia aj neodpustiteľné a vždy nám budú na blízku. Nemôžeme sa preto diviť, že často máme pre nich slabosť a snažíme sa ich život dostatočne obohatiť. Niekedy to ľudia dokonca preháňajú a vystavujú ich na výstavách v rôznych typoch oblečenia, dávajú im špeciálne privilégiá ako je vlastná posteľ, či celá miestnosť obklopená hračkami. Je to však láska, čo nás všetkých spája a im by sme ju mali vracať dvojnásobne – milujú nás aj s chybami, tak prečo nie my ich?