Každé dieťa raz príde do veku, kedy začne píliť uši svojim rodičom s prosbou o zvieratko. Začalo vaše dieťa prosíkať o mačičku? Pozrime sa na pár faktov, ktoré by mal poznať každý budúci majiteľ zvieratka či ten, kto sa na chov cicky ešte len chystá.kočka.jpg

  1. Dlhovekosť

V domácnosti sa mačky dožívajú aj pätnásť rokov. Samozrejme na to vplývajú faktory ako stres, kŕmenie a dokonca aj kastrácia. Vykastrované mačky žijú preukázateľne o 60% dlhšie ako mačky nekastrované.  Najstaršia mačka mala 38 rokov a žila v byte.
Mačky chované v exteriéri sa dožívajú neporovnateľne menej. Na vine sú kolízie s autami, ale aj inými zvieratami či otravy.

  1. Povaha

Povaha by mala byť ustálená v rámci plemena a ľahko dohľadatelná. Mačacia individualita je známa, no vo všeobecnosti môžeme povedať, že sú mačky inteligentné a vznešené. Nemôžete ich na seba naviazať ako psa, sú to veľmi silne individuálne zvieratá. Aj táto vlastnosť sa však líši napriek plemenami.
Ak porovnáme vnútornú a vonkajšiu mačku, rozdiel v sociálnom živote je markantný. Preto odporúčame chovať spolu minimálne dve mačky, ktoré môžu navzájom interagovať hlavne keď pán nie je doma.

  1. Srsť

O srsť dlhosrstých mačiek by sme sa mali pravidelne starať a tak je na mieste zvážiť koľko času sme schopní a ochotní mačacej srsti venovať. Pri dlhodobom nečesaní sa môžu tvoriť dredy.
Mačky sú veľmi čistotné a naozaj málokedy potrebujú kúpeľ. Krátkosrsté varianty nepotrebujú česanie vôbec.mourek.jpg

  1. Krmivo

Spotreba silno závisí od veľkosti mačičky, ale vo všeobecnosti platí, že mačka nesmie zostať hladná (poškodila by si obličky). Je to výlučný mäsožravec a tak k jeho výžive treba aj pristupovať. Pri komerčných krmivách čítajte zloženie a hľadajte také, ktoré obsahuje malé percento obilnín. Je však možné tieto malé šelmy kŕmiť surovým mäsom (BARF) alebo vareným. Varianta, ktorú zvolíte je úplne na vás.