Drevený nábytok

Drevený nábytok patrí k zariadeniu bytu, ktoré používame každý deň. To znamená, že s ním stále manipulujeme, znečisťujeme ho a tiež premiestňujeme. Len málokoho by však napadlo, všetky drevené skrine, poličky a postele, raz ročne namoriť a prelakovať ochranným náterom. Uškodiť, by to neuškodilo, avšak nemusíme to až takto preháňať. Stačí ak budeme k drevenému nábytku pristupovať trošku inak, ako k plastovým, či iným umelým materiálom. Na utieranie, používajte prípravky určené špeciálne na drevo a vyhnite sa zbytočnému používaniu vody, pretože každé namočenie dreva, spôsobuje jeho opotrebovanie.

dřevěná podlaha

Drevené podlahy

Ak ste práve zrekonštruovali svoj byt, či dom a rozhodli ste sa pre drevené podlahy, rozhodli ste sa správne. Jedná sa síce o dosť nákladnú investíciu, avšak na oplátku získate materiál na desiatky rokov. Potrebuje však tú správnu starostlivosť. Tak ako pri nábytku, aj tu platí, že voda drevu nerobí dobre. ak chcete pozmývať podlahy, použiť ju samozrejme musíte. Vyberte si však taký mop, ktorý sa dá dobre vyžmýkať a naopak veľmi dobre saje tekutiny. Vždy používajte špeciálne prípravky na drevo a raz za čas podlahu priadne navoskujte. V prípade, že ste zdedili už starší dom s takouto podlahou, dá sa veľmi dobre zrekonštruovať. Navyše na to nepotrebujete tisícky eur. Postačí brúska určená na brúsenie rovných plôch, kvalitné moridlo a lak. Za dva, či tri dni roboty budete mať podlahu ako novú.

dřevěná chata

Drevené obklady

Drevené obklady, ktoré sa nachádzajú v interiéri, môžeme ošetrovať podobne ako podlahy. Na rozdiel od nich, však nepotrebujeme na ich údržbu až tak často používať vodu. Dobrou voľbou sú klasické spreje určené na drevo. Všetky steny by sme mali raz za pár rokov premaľovať. Či už kvôli estetike, ale hlavne kvôli hygiene. Pri drevenom obklade nepoužijeme farbu, ale moridlo, vosk a povrchový lak. Ak sa vám budú zdať príliš zničené, môžete ich pred lakovaním a morením, prebrúsiť podobne ako podlahy.

plocha

Exteriérové drevené obklady, si vyžadujú väčšiu pozornosť. Aspoň raz ročne by sme sa mali donútiť k ich ošetreniu proti hubám a parazitom. Dôležité je používať prípravky určené na exteriér. Stoja síce o čosi viac, ale verte, že sa oplatí do nich zainvestovať.