Kŕčové žily trápia prevažne ženy. Vyskytujú sa až u štyridsiatich percent žien vo veku od štyridsať do päťdesiat rokov. Vo veku nad šesťdesiat rokov ide až o sedemdesiat percent. tento problém samozrejme úplne neobchádza ani zástupcov mužského pohlavia. Vo všeobecnosti je však riziko jeho vzniku u mužov nižšie, približne o polovicu.

nožičky

Kŕčovým žilám sa dá predchádzať

Za vznikom kŕčových žíl na nohách stojí viacero faktorov. Obezita, sedavý spôsob života, či nadmerná námaha dolných končatín. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako tomuto ochoreniu predchádzať.

1. Pravidelný pohyb
Základom je pravidelný, no i správny pohyb. Vyhýbajte sa športom, ktoré zaťažujú nohy. Hovoríme napríklad o zdvíhaní ťažkých predmetov, teda najmä o posilňovaní, vytrvalostná cyklistika, alebo beh. Medzi vyslovene vhodné športy patrí chôdza, turistika, plávanie a rekreačné bicyklovania.

2. Kompresné pančuchy
Sťahovacie pančuchy napomáhajú správnemu prúdeniu krvi v cievach. Zároveň zabraňujú opotrebovaniu chlopní, ktoré toto správne prúdenie krvi zabezpečujú. Kompresné pančuchy nemusíte nosiť stále. Pokiaľ problémy so žilami ešte nemáte, ale patríte k rizikovým skupinám, oblečte si ich napríklad pri športe, dlhodobom sedení, alebo státí.

prsty

3. Starajte sa o svoje cievy
Predchádzaniu tohto ochorenia výrazne napomáha aj preventívna starostlivosť o cievy. V prvom rade, by ste sa mali vyhnúť nadváhe, vysokému krvnému tlaku, či cholesterolu. Tieto faktory viete ovplyvniť spomínaným pohybom, no najmä správnou stravou. Vyhýbajte sa hlavne mastným jedlám. Na naše cievy negatívne vplýva i konzumácia alkoholických nápojov a fajčenie. Ďalšou možnosťou sú lieky a výživové doplnky na prírodnej báze, ktoré môžete užívať preventívne. spomedzi všetkých môžeme spomenúť napríklad omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny.