Nasledujúce riadky nemajú slúžiť na to, aby vás od takéhoto spôsobu života odradili. Bez pochyby ide o krásny život, avšak plný povinností a starostí.
 
Ak máte na účte dostatočné finančné prostriedky, choďte do toho! Vyhliadnite si polorozpadnutú chalúpku a začnite v nej žiť. Ak však patríte k tej väčšej časti populácie, teda ľuďom, ktorí nemajú zvyšné tisícky eur, toto rozhodnutie by ste si mali vopred veľmi dobre premyslieť.
 
chata

V lete je život v lone prírody ešte ako tak bezstarostný. Horšie je to v zime. Musíte sa pripraviť na kúrenie drevom. To vám nikto nepritiahne pred dvere, takže si ho musíte nanosiť z lesa, napíliť a uskladniť. Drevo si samozrejme môžete aj zakúpiť, čo vás ale bude niečo stáť. Pokiaľ nebudete kúriť ničím iným, na jednu zimu budete potrebovať minimálne dvadsať kubíkov. Na to, aby ste mohli drevo spracovať budete potrebovať aj motorovú pílu, ktorá nie je zadarmo. Samozrejme môžete používať aj ručnú pílku, ale v tom prípade si musíte naplánovať tak minimálne tri týždne dovolenky.

chalupa
 
Ak si zaobstaráte obydlie so studňou máte vyhraté. Ak však nie, pripravte sa na nemalú finančnú investíciu. Za meter kopania berú firmy v priemere od 50 do 100 eur. Záleží to na tom, či chcete kopanú, alebo vŕtanú studňu. Nezabúdajme na to, že musíte mať šťastie, aby sa prameň nachádzal v blízkosti vášho domu. Musíte počítať aj s nákladmi na skruže a ich dopravu. Môžete sa rozhodnúť, že nechcete vlastný zdroj vody, takže si ju budete nosiť z najbližšej studničky. V tomto prípade však zabudnite na pohodlný život. Vodu budete musieť ohrievať pri umývaní riadu, varení, upratovaní a kúpanie už nikdy nebude to, čo pred tým.
 
Ak hovoríme o skutočnom živote v prírode, asfaltová cesta pravdepodobne nepovedie rovno pred vašim plotom. Preto budete potrebovať auto do terénu, alebo sa pripravte na každodenné prechádzanie niekoľkých stoviek metrov s nákupmi, stavebným materiálom, alebo novým nábytkom.

dřevěná chata
 
Život v prírode je však určite niečo, za čo sa oplatí zabojovať. Dopredu však zvážte všetky pozitíva aj negatíva. Ak sa do toho vrhnete po hlave, po čase možno zabudnete prečo ste sa pre takýto život vôbec rozhodli.