Zápal mozgových blán je infekčné ochorenie, ktoré môže postihnúť kohokoľvek. Medzi rizikové skupiny patria starší ľudia, tehotné ženy a hlavne deti.
Mozog a miecha sú pokryté niekoľkými vrstvami blán, ktoré ho chránia. Ak sa do nich dostane vírus začne reagovať imunitný systém, ktorý začne spôsobovať zápal. Ide o jeho prirodzenú reakciu. Ak sa s liečbou nezačne včas môže to zanechať na zdraví pacienta trvalé následky. V tomto prípade je dôležité vyhľadať čo najskôr lekára.

mozek.png

Symptómy meningitídy
Prvé príznaky meningitídy sa zhodujú s príznakmi chrípky. Rozhodne sa ich ale nepokúšajte liečiť samoliečbou. S chrípkou by ste si možno poradili, ale so zápalom mozgových blán určite nie.
Horúčka
Náhla horúčka, ktorú je problematické znížiť. Stúpa pomerne rýchlo. Dieťa sa sťažuje na zimu.
Bolesť hlavy
Nejde len o obyčajnú bolesť hlavy. Tieto bolesti sa stupňujú a môžu zasiahnuť aj krk.
Bolesti žalúdka
Strata chuti do jedla, bolesť žalúdka, pocit nevoľnosti uberajú pacientom na energii. Ak pacient aj zvracia môže dôjsť k dehydratácii.
Problémy so zrakom
Dvojité videnie, hmýrenie pred očami, alebo neschopnosť zaostriť zrak na hocijaký predmet sú ďalšími symptómami meningitídy.

teploměr.png

Citlivosť na svetlo
Zápal spôsobuje problémy s očami a zrakom, nevoľnosť, pocit na vracanie a silnú bolesť hlavy. Toto všetko pri jasnom, alebo ostrom svetle silnie. Deti, ktoré majú zápal blán vyhľadávajú prítmie, alebo tienisté miesta.
Stuhnutie svalov
Najtypickejší príznak meningitídy je stuhnutie svalov, hlavne v oblasti šije. Nedá sa pohnúť hlavou dieťaťa. Nejde ale len o šiju. Stuhnuté môžu byť aj svaly na rukách a nohách.
Ak dieťa môže pohnúť s hlavou okamžite zohne nohy v kolenách a nedokáže ich vyrovnať.
Škvrny na pokožke
Po celej pokožke sa môžu objaviť vyrážky, alebo škvrny. Či ide o meningitídu, alebo iné ochorenie zistíte celkom jednoducho. Vezmite si sklenený pohár a priložte ho na kožu kde je vyrážka. Jemne pritlačte až kým sa nezačne farba kože meniť. Ak spolu s kožou bledne aj škvrna nejde o zápal mozgových blán. Ak ale škvrna nebledne vyhľadajte lekára.