Ukazovatele posledné roky vyskakovali do rekordných čísel. Práve preto odborníci predpovedajú jej pád. Už teraz začína stagnovať a krivka ekonomiky nestagnuje nikdy dlho.
Z Washingtonu k nám prišli najnovšie informácie ohľadom finančnej krízy. Riziko recesie v Spojených štátoch amerických vyrástol opäť nahor. Nikoho zrejme neprekvapí, že spúšťačom týchto vyjadrení sú predovšetkým vzťahy, ktoré vytvára Donald Trump spoločne s Čínou. Vyplýva to z prieskumu Národnej asociácie podnikových ekonómov (National Association for Business Economics – NABE).píše na pc.jpg
 
Asociácia očakáva v blízkej budúcnosti, teda v priebehu tohto a budúceho roku, rapídne spomalenie ekonomiky v Spojených štátoch. Rast ekonomiky by sa podľa prieskumov mal znížiť z vlaňajších  2,9 % na  2,3 %. S takým výrazným poklesom nepočítali. Predpovedajú i stúpnutie hrubého domáceho produktu na jeden celých osem percenta. Avšak, i napriek tomu NABE a iní odborníci nepredpokladajú začiatok krízy na najbližší rok, to však neznamená, že ekonomika začne klesať koncom roku dvetisíc dvadsať.
 
Výrazným rizikom je i neistota, ktorá sa týka politiky Spojených štátov a spomalenie expanzie celosvetovej ekonomiky. V Európe je tiež rizikovým Brexit, ktorý sa stále odkladá.krivka ekonomiky.jpg
 
Kríza spred desiatich rokov
 
Bola to druhá najväčšia a datuje sa do roku 2007 i keď jej prvé príznaky sa začali ukazovať už v roku 2006. Spúšťačom bol stav, keď ľudia nevládali splácať hypotekárne úvery. To zapríčinilo rúcanie cien nehnuteľností. Najprv malá, nevinná recesia úverov zlej kvality vzrástla na celosvetovo finančnú, neskôr ekonomickú a sociálnu krízu, porovnateľnú iba s Veľkou hospodárskou krízou v New Yorku z roku 1929.
Medzi bežnými ľuďmi sa za hlavných vinníkov pokladali hlavne bankári a hráči na finančných trhoch, ktorí pre svoju chamtivosť začali viac riskovať. Údajne zakrývali skutočný stav a klamali. Údajne v tom mali byť i ratingové agentúry, ktoré či už z neznalosti alebo zámerne krivo hodnotili bonitu cenných papierov.