Ekonomike Slovenska sa veľmi dobre darí, celková zamestnanosť zaznamenáva rastúci trend, a teda úmerne tomu klesá aj nezamestnanosť. V súčasnosti je na rekordne nízkej úrovni. Minulý rok získalo prácu o jeden a pol percenta viac ľudí ako rok predtým, no ak sa na tento stav pozrieme detailnejšie, tak zo štatistických čísel vyčítame, že pre podnikateľov je stále menej zaujímavé a výhodné ľudí zamestnávať.

administrátor.jpg
 
Pokles počtu podnikateľov
Uplynulý rok bolo v zamestnaneckom pomere o 2% viac ľudí, no podnikateľov ubudlo asi o jeden a pol percenta. Tieto údaje vyplynuli z výberového zisťovania pracovných síl, ktoré v domácnostiach vykonával štatistický úrad. Hoci takéto pohyby sú z hľadiska významu malé, už pri podrobnejšom skúmaní udrie do očí údaj, hovoriaci o príčine tohto poklesu. Výlučne sa to týka podkategórie „podnikatelia so zamestnancami“, ktorých počet klesol o 7,6%.
 
Benefity si „malí“ nemôžu dovoliť ponúkať
Výsledky tohto skúmania nie sú prekvapujúce, pretože podnikatelia z asociácie stredných a malých podnikateľov a živnostníkov už dávnejšie dvíhali varovný prst, že mnohí z nich si zvyšovanie nákladov nebudú môcť dovoliť, a teda bude  to pre nich likvidačné. Pre druhú stranu, teda ľudí, ktorí sa rozhodujú, či sa zamestnať alebo začať s podnikaním, sú benefity v podobe rekreačných poukazov, rôznych opatrení, no hlavne rast miezd smerodajnými a voľba je pre nich teda jednoznačná, radšej si zvolia zamestnanie a istoty, ktoré ponúka.

bezdomovci.jpg
 
Vysoké náklady dokážu zvládnuť len veľké firmy
Najväčšiu záťaž pre malých zamestnávateľov predstavuje rast minimálnej mzdy a zvyšujúce sa príplatky za nočnú prácu a víkendy, čo má na svedomí neustále sa zvyšujúcu cenu práce. Sú to reálne čísla, ktoré vystihujú skutočný stav. Každý podnikateľ sa snaží šetriť najprv náklady, potom prídu na rad zamestnanci, ale nastane situácia, keď už vyčerpal všetky možnosti a nedokáže už viac fungovať, tak s podnikaním radšej skončí. Potom sa väčšina z nich rozhodne pre prácu v nejakej z väčších firiem. Veľký výrobca má viacero výrobní na rôznych miestach Slovenska a produkty dokáže predávať na celom svete, a tak má možnosť využívať nižšie výrobné náklady. Malé dielne alebo reštaurácie tieto výhody nemajú, a tak od nich pracovníci odchádzajú. Zvyšovanie miezd ich teda zasiahne v najvyššej miere, lebo majú nízku produktivitu a mzdové náklady tvoria väčšiu časť ich celkových nákladov.
Takýchto firiem je na Slovensku 70% a ich produkcia tvorí iba 1/3 celkovej pridanej hodnoty. Zároveň však zamestnávajú väčšiu časť Slovákov a pri tomto pokračujúcom trende hrozí, že počet malých podnikateľov bude rapídne klesať.