Môžem vytlačiť vyrážky?
Ak sa na pokožke tváre alebo tela objavia pupienky, prvou túžbou väčšiny ľudí je čo najrýchlejšie ich vytlačiť. Ale medzitým, kozmetici a dermatológovia neodporúčajú, aby ste tak urobili, pretože po prvé je to zbytočné a nevyrieši to problém a po druhé môže to dokonca viesť k zhoršeniu situácie. Po stlačení pupienka, dokonca aj malého, zostáva na koži mikroskopická rana, ktorá slúži ako brána pre vstup infekcie.

akné

Potrebujem navštíviť lekára?
Spravidla ľudia reagujú relatívne pokojne ak sa objaví  prvé akné, obmedzia ho na použitie kozmetiky určenej pre problematickú pleť. Potom sa choroba vyvíja ďalej a používajú sa terapeutické činidlá a kozmetické postupy. A až keď všetky pokusy o vyriešenie problému zlyhajú, príde na návštevu lekára. Bolo by oveľa jednoduchšie to urobiť od samého začiatku. Záležitosť spočíva v tom, že pri výbere liečby je potrebné zistiť príčinu choroby. Ak je to potrebné, dermatológ dodatočne odkáže na iného odborníka, napríklad na endokrinológa. Jeho pomoc môže byť potrebná, pretože často je výskyt akné spojený s hormonálnymi poruchami. V niektorých prípadoch by mal byť v procese liečby zapojený aj gynekológ, a dokonca aj špecialista na infekčné ochorenia. 

Kedy môže dôjsť k tvorbe?
·         hormonálne zmeny, poruchy endokrinného systému;
·         nedodržiavanie hygienických pravidiel;
·         stres;
·         poškodenie tela spôsobené podvýživou;
·         narušenie mazových žliaz.

tváž

Všetky uvedené príčiny vzniku akné sú typické pre ľudí akéhokoľvek veku a pohlavia. Hoci je potrebné poznamenať, že dospelí muži trpia nedostatkami kože oveľa menej často ako ženy. Takže vo veku 40 rokov je stav kože spravidla normalizovaný aj u tých mužov, ktorí bojovali s akné počas celého života. Po tomto veku hladina hormónov klesá a mazové žľazy pracujú v miernom režime, takže problém akné zmizne sám.