Chcete stavať dom a nepáči sa vám štýl akým sa stavia tu na Slovensku? Nemáte problém s financiami a chceli by ste niečo zvláštne a výnimočné? Skúste sa poobzerať po okolitých krajinách a možno natrafíte na niečo čo vás zaujme a chytí za srdce. A možno sa vám niečo zapáči až tak, že sa to rozhodnete kúpiť či prenajať.

domy

Vo Francúzsku sú označenia, ktoré charakterizujú určité typy domov. V tomto článku nájdete prehľad, ktorý vám pomôže orientovať sa na trhu s nehnuteľnosťami:

Villa d‘architecte
Sem patria moderné architektonické vily postavené od polovice 20. storočia. Ich štýl nie je jednoznačne daný a každá vila je postavená podľa vkusu majiteľa. Môžu to byť menšie jednopodlažné rodinné domy ale aj veľké samostatne stojace budovy.

Bastide
Tieto kamenné domčeky sú rozšírené hlavne v oblasti Akvitánie a Stredných Pyrenejí, majú väčšinou štvorcový pôdorys a takmer ploché strechy. Charakteristickou črtou sú klenby na prízemí čo umožňuje stavbu veránd.

Charentais
Tradičný francúzsky dom tohto typu je podobný bastide ale máva obdĺžnikový pôdorys. Po oboch stranách domu sú umiestnené komíny a domy môžu mať jedno až dve podlažia. Hoci sú postavené z kameňa a za použitia dreva, sú vybavené všetkými modernými prvkami aby boli čo najkomfortnejšie. Môžete v ňom ľahko nájsť aj perfektné typy ako ozvláštniť váš dom.

Domaine
„Domaine“ najlepšie definuje nehnuteľnosť alebo skupina nehnuteľností, zahŕňajúce aj pozemok patriaci k domu. Takéto domy by mohli zaujímať ľudí, ktorý sa chcú zamerať na podnikanie.

obec

Château
Kto by nepoznal krásne francúzske zámky. Do kategórie „château“ sú však zahrnuté aj menšie masívne historické kamenné objekty s množstvom miestností a nádherným interiérom.

Fermette/Longer
„Fermette“ sú statky a usadlosti na francúzskom vidieku častokrát s kurióznymi stavbami a zo stodolami a prístreškami. Budú iste lákadlom pre ľudí milujúcimi prírodu a rurálny štýl.

domeček

Maison à colombages
Tieto typy vidieckych domov v tudorovskom štýle nájdete hlavne v obciach a dedinách Alsaska. Charakterizuje ich stavba z hrubých trámov vyplnená tehlami a omietnutá hlinou.

Maison de maître
Prestíž francúzskych obchodníkov a podnikateľov bola dôležitá aj kvôli ich postaveniu v spoločnosti. Aj preto sú tieto honosné „maison de maître“ postavené vo veľkolepom štýle s veľkými oknami a vysokými stropmi.