Koža je prírodný materiál s mnohými nepravidelnosťami a drobnými škvrnami. Tieto sú pre ňu charakteristické a nie sú dôvodom na reklamáciu. Na trhu sa objavujú aj lakované kožené výrobky, u ktorých sa tieto odchýlky strácajú pod nánosom lakovaného povrchu.
Aby nám správne slúžil zakúpený kožený tovar, musíme mu venovať náležitú pozornosť:kožené topánky.jpg

  • Už pred prvým použitím sa odporúča impregnácia koženého výrobku, najmä obuvi, ktorá je najčastejšie namáhaná vo vlhkom prostredí
  • Je vhodné vyvarovať sa úplnému premoknutiu týchto výrobkov
  • Ak už príde k úplnému premočeniu je vhodné vysušiť kožené doplnky vždy pri izbovej teplote, vyvarovať sa sušeniu na priamom slnku alebo pri tepelnom zdroji
  • Ak dôjde k znečisteniu neodporúčajú sa používať chemické čistiace prostriedky ako napr. rozpúšťadlá
  • Ak zaznamenáte dažďové kvapky na takomto doplnku je vhodné odstrániť ich kefkou, prípadne suchou handričkou
  • Vždy musíme mať na pamäti, že nosením sa koža prispôsobí naším potrebám a môže sa stať, že sa napríklad topánky tzv. roztiahnu
  • Pri ukladaní sa odporúča uskladnenie vo vetrateľných a priedušných obaloch

Čaro elegancie

Nikdy nezabúdajme, že do spoločnosti patria čisté a upravené doplnky. Tie vytvárajú celkový elegantný dojem. Je vhodné pribaliť si do kabelky malý poduškový čistič na topánky, ktorý nám poslúži v každej situácii. Dnes sú v ponuke viaceré tzv. kabelkové veľkosti, dokonca aj vo farebnom vyhotovení, ktorý korešponduje s farbou obuvi.
Takisto je dôležité aj farebné zladenie –  menej je niekedy viac a v jednoduchosti je krása.
Ak sa Vám neopatrnosťou ušpinia kožené výrobky, je vhodné naniesť na ich povrch prach z kriedy alebo magnézia, nechať celý deň pôsobiť a potom opatrne sfúknuť.
A nikdy nezabúdajme , že dámska kabelka je iba doplnok. Nie je to nákupná taška.
Odborníci uvádzajú, že obsah kabelky by mal byť maximálne do 1-1,5 kg, v opačnom prípade môže prísť k jej poškodeniu.
Rady odborníkov sa nám vždy zídu. Je len na nás ako ich budeme dodržiavať.
 
 
 kožená kabelka.jpg

  •  KSamotný význam slova „vintage“ znamená dávny, archívny, klasický ale aj výberový. Napríklad výraz „vintage vodka“ znamená v odborných kruhoch vyzretú vodku. Stretneme sa ním aj v iných odvetviach. Napríklad „vintage car“ znamená veterán.

Všetky tieto historické prevedenia rôznych druhov tovaru, aj vrátane nábytku a bytových doplnkov sú dnes mimoriadne aktuálne. Majú vysokú hodnotu a sú medzi odborníkmi veľmi oceňované. V dnešnom rýchlom svete prinášajú isté spomalenie a závan nostalgie.
Pôvodne sa týmto slovom označovali staré, kvalitné archívne ročníky vín. Nazývali sa „vintídž“ a boli mimoriadne vyhľadávané. Postupne ale ľudia nachádzali záľubu aj v iných starších dizajnových kúskoch a jeho používanie sa tak rozšírilo.
Vždy ale znamenalo vyzretosť a kvalitu.
Existuje viacero pravidiel podľa ktorých sa výrobky zaraďujú do tejto kategórie. Niektoré uvádzajú, že musia byť staršie ako dve desaťročia, iné spomínajú vek 50-100 rokov.
Predmety staršie ako 100 rokov sa zvyknú nazývať „antické“.kabelka s topánky.jpg

Nový dizajn s nádychom minulosti

Aktuálne sú v trende najmä predmety z 20 až 50 rokov minulého storočia. Každý z nich má svoj príbeh, ktorý nesie odkaz do súčasnej doby. Pamätá si ich najmä staršia generácia a zaujímavosťou je, že ich oceňujú aj mladí tvorcovia. Posledné svetové módne prehliadky potvrdzujú tento trend, ktorý sa postupne rozširuje aj na bytové doplnky.
Dnes už nie je výnimočná kombinácia ultra moderného oblečenia doplnená klasickým kvalitným kúskom, ako napríklad čipkovaný šál alebo rukavičky v kombinácii s džínsami a hrubými topánkami. Samozrejme, záleží vždy na originalite a vkuse majiteľa. Vždy ale treba mať na pamäti, že sa jedná o romantické, časom zapadnuté, minulé  štýly, materiály  a fazóny.
Takže pri ich nakupovaní musíme na chvíľu ostať romantikmi a vyberať si ich srdcom a s citom. Až potom na nás začne dýchať história.
To isté sa týka aj ich udržiavania – vždy je potrebné venovať im náležitú pozornosť.