Ak sa vydáte na dovolenku do Turecka, verte, že v tejto krajine nájdete mnohé miesta, ktoré treba vidieť. Jedným z nich sú aj pozostatky hlavného mesta Chetitskej ríše. Nesie názov, ktorý vám určite utkvie v pamäti. Na slovíčko Chattušaš, sa jednoducho nezabúda. Tie ďalšie taktiež stoja za zmienku. Pozrieme sa konkrétne na tri miesta, ktoré už niekoľko rokov patria medzi svetové dedičstvo UNESCO.
 
Sivé kopce, nad ktorými lietajú teplovzdušné balóny

  1. Chatušaš

Pozostatky tohto pozoruhodného mesta boli v roku 1986 zapísane medzi svetové dedičstvo  UNESCO. Nájdete ho v Corumskej provincii, konkrétne v Strednej Anatolyi. Prvé písomné zmienky o tomto mieste pochádzajú z tretieho tisícročia pred našim letopočtom. Toto obdobie je zároveň považované za jeho vznik. Starobylé mesto bolo zničené v priebehu dvanásteho až trinásteho storočia nášho letopočtu, kedy ho dobili takzvané morské kmene.
 

  1. Nemrut Dag

Vrch s názvom Nemrut Dag leží vo východnej Antalólii. Jeho najvyšší bod dosahuje viac ako dvetisíc metrov. Podobne ako predošlé miesto, je aj tento vrch od roku 1978 zapísaný medzi svetové dedičstvo UNESCO. Prečo by ste h mali určite navštíviť? Pretože tu uvidíte sochy, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na svete. Sochy levov a orla strážia vyvýšený hrob, ktorý leží na vrchole hory. Najväčšie z nich majú viac ako deväť metrov do výšky. V minulosti toto miesto slúžilo na náboženské rituály.
 
Pamukkale v Turecku

  1. Pamukkale

Ďalšie miesto, ktoré od roku 1988 patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO. Pamukkale, alebo hodvábny hrad, leží neďaleko mesta Denizli. Ide o najnavštevovanejšiu turistickú atrakciu v tejto krajine. Ak sa pozriete čo i len na jedinú fotografiu, veľmi rýchlo pochopíte, prečo je tomu tak. Travertínom pokrytý kopec je ozajstná „podívaná“ aj pre toho najscestovanejšieho človeka. Navyše ak uprostred leta stojíte na kopci, ktorý pripomína zasnežené hory, nemôže sa stať, že pre vás toto miesto nebude neopakovateľným zážitkom.